A e dini kush ka internetin më të shpejtë në botë? Ja në cilin vend është Kosova në këtë listë

Teknologji

A e dini kush ka internetin më të shpejtë në botë? Ja në cilin vend është Kosova në këtë listë

Më: 25 nëntor 2020 Në ora: 13:42
Foto ilustrim

Në një kohë kur një zhvendosje masive për të punuar nga shtëpia ka nxjerrë në pah rëndësinë kritike të lidhjeve të shpejta në internet, ndërmjetësi i shërbimeve Cable ka publikuar një studim global të shpejtësive me bandë të gjerë në të gjithë botën.

Për të përpiluar “Worldwide Broadband Speed League 2020” të re, studiuesit testuan shpejtësinë e internetit me bandë të gjerë në 221 vende dhe territore në të gjithë botën.

Sa i përket renditjes, Lihtenshtajni është vendi ku përdoruesit e internetit gëzojnë shpejtësinë mesatare më të shpejtë në botë, dhe ka një shpejtësi mbresëlënëse prej 229,98 Mbps.

Në fund të tabelës është Sudani i Jugut që ofron vetëm 0.58 Mbps, e cila është 394 herë më e ngadaltë se shpejtësia për Lihtenshtajnin.

Në terma praktikë, kjo do të thotë që të shkarkosh një film 5-gigabajt me definicion të lartë, i cili do të zgjaste më pak se tre minuta në Lihtenshtajn, do të duhet më shumë se 19 orë e 31 minuta, për të përfunduar në Sudanin e Jugut.

Ndërsa sa i përket Kosovës, ajo është në vendin e 73, Shqipëria në pozitën 104, Mali i Zi në vendin 63, Kroacia në vendin e 52 dhe Maqedonia e Veriut në vendin 109.

Nuk është për t’u habitur, shumica e vendeve me lidhjet mesatare më të shpejtë janë në Evropë dhe Amerikën e Veriut. Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja janë përkatësisht të 20 dhe 34 në renditje me shpejtësi mesatare prej 71.30 Mbps dhe 52.60 Mbps.

Këtu është lista e 10 vendeve më të mira në botë me shpejtësinë mesatare më të shpejtë të internetit:

Lihtenshtajni

Jeresy

Andorra

Gjibraltar

Luksemburgu

Islanda

Zvicra

Hong Kong

Monako

Hungaria.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat