Cook: Parler mund të kthehet në App Store

Teknologji

Cook: Parler mund të kthehet në App Store

Më: 17 janar 2021 Në ora: 21:24
Ilustrim

Aplikacioni i mediave sociale me prirje konservatore Parler mund të kthehet në Apple App Store nëse rrit moderimin e përmbajtjes brenda saj, tha CEO i Apple Tim Cook në një intervistë në Fox News Sunday.

Apple e largoi aplikacionin nga platforma e saj pas rrethimit të Kapitol-it më 6 janar, duke thënë në atë kohë që shërbimi nuk arriti të hiqte përmbajtjen që nxiste dhunë.

Google gjithashtu hoqi aplikacionin nga dyqani i saj i aplikacioneve, ndërsa Amazon e hoqi atë nga platforma e saj e mbajtjes së shërbimeve të bazuara në ueb.

Shërbimi është rritur në popullaritet midis mbështetësve të Presidentit Donald Trump dhe anëtarëve të ekstremit të djathtë për shkak të mungesës së moderimit. Por aplikacioni do të duhet të bëjë disa ndryshime të rëndësishme brenda saj nëse synon të shohë dritën e diellit në App Store, tha Cook në një intervistë që u transmetua të dielën.

“Ne vetëm e kemi pezulluar atë,” tha Cook. “Nëse ata e përmirësojnë moderimin e tyre, ata do të kthehen.”

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat