Interneti hapësinor së shpejti do të mbulojë të gjithë Tokën, tregohet edhe çmimin e tij

Teknologji

Interneti hapësinor së shpejti do të mbulojë të gjithë Tokën, tregohet edhe çmimin e tij

Më: 26 shkurt 2021 Në ora: 16:54
Elon Musk

Falë Starlink, Elon Musk është duke iu afruar qëllimit që vendosi disa vjet më parë – Interneti nga hapësira do të jetë në dispozicion për njerëzit në zonat rurale kudo në Tokë.

Ai zbuloi në llogarinë e tij në Twitter se deri në fund të këtij viti, pjesa më e madhe e planetit tonë do të mbulohet nga Starlink Internet dhe se në vitin 2022 nuk do të ketë vende ku sinjali i tij nuk arrin.

Starlink përbëhet nga satelitë të lëshuar në orbitë të ulët, dhe numri i satelitëve që ofrojnë shërbimin e “internetit hapësinor” për përdoruesit ku nuk ka infrastrukturë për një lloj tjetër, vetëm do të rritet

Një pjesë e popullsisë amerikane mund të përdorë tashmë Starlink Internet, shpejtësia e të cilit është midis 50 Mbps dhe 150 Mbps.

Nëse po mendoni se sa kushton kjo kënaqësi, dhe tashmë flitet se ai do të kushtojë 99 dollarë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat