Ndërron jetë zbuluesi i audio-kasetës, Lou Ottens

Teknologji

Ndërron jetë zbuluesi i audio-kasetës, Lou Ottens

Më: 10 mars 2021 Në ora: 23:02
Foto ilustrim

Lou Ottens, shpikësi i kasetës audio dhe një pionier i teknologjisë CD, vdiq në moshën 94 vjeç në shtëpinë e tij në Holandë.

Ottens, i cili studioi inxhinieri, filloi të punojë për Philips në vitin 1952.

Tetë vjet më vonë, ai u bë kreu i zhvillimit të produktit në kompani. Brenda një viti, ai dhe ekipi i tij zhvilluan regjistruesin e parë kasetë portabël, dhe më shumë se një milion kopje u shitën.

Dy vjet më vonë, ai solli një revolucion të vërtetë në “sistemin e shiritave me spirale” të mëparshëm, duke shpikur kasetën audio.

“Unë isha i bezdisur nga sistemi i vështirë i kaq shumë rrotullave, të cilat ishin shumë të papërshtatshme për një përdorues mesatar. Doja që gjithçka të ishte kaq e thjeshtë”, tha Otens në një nga intervistat e tij të mëvonshme. Ai vendosi që transportuesi i ri i zërit duhet të jetë aq i vogël sa të futet në xhepin e xhaketës.

Image

Kaseta e parë audio pa dritën e diellit në vitin 1963, dhe u prezantua në panairin elektronik nën parullën “Më e vogël se një kuti cigare”!.

Japonezët shpejt filluan të bënin të njëjtat kaseta, por në madhësi të ndryshme. Ottens ra dakord me Sony për të përdorur një mekanizëm të patentuar nga Phillips për të krijuar një madhësi universale të kasetës. Më shumë se 100 milionë kopje janë shitur në të gjithë botën.

Ai vazhdoi të eksperimentojë dhe të punojë në transportues të rinj të zërit, kështu që ai është një nga më meritorët për krijimin e një CD – i njohur gjerësisht si CD.

Ai u tërhoq nga industria (tani shumë kohë më parë) në vitin 1986, dhe sa herë që do të pyetej nëse ishte krenar për shpikjet e tij, ai do të tregonte se ishte punë ekipore. E vetmja keqardhje që Ottens kishte ishte sepse Sony filloi të prodhonte Walkmen, jo Phillips.

Kohët e fundit ai u pyet nëse besonte se kasetat audio do të vinin përsëri në jetë, por Ottens prapë pohoi se “asgjë nuk mund të jetë më mirë se zëri nga një CD”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat