Amazon po punëson 5 mijë punonjës të rinj në Gjermani, me disa role që paguhen deri në 60 mijë dollarë në vit

Teknologji

Amazon po punëson 5 mijë punonjës të rinj në Gjermani, me disa role që paguhen deri në 60 mijë dollarë në vit

Më: 1 prill 2021 Në ora: 20:34
Foto ilustrim

Amazon tashmë ka 23,000 punonjës në Gjermani, por tani po kërkon të shtojë më shumë njerëz në fuqinë e saj të punës.

Gjiganti i dërgesave tha në një njoftim për shtyp të premten se do të punësonte edhe 5,000 staf tjetër në fusha nga transporti në marketing.

Shumica e punonjësve të Amazon punojnë në logjistikë, ku pagat e nivelit fillestar variojnë nga 13,25 dollarë deri në 14,90 dollarë bruto në orë në varësi të vendndodhjes. Paga minimale aktuale e Gjermanisë është 11.14 dollarë në orë por do të rritet në 12.26 dollarë deri në korrik 2022.

Në qendrën e saj të logjistikës në Sulzetal afër Magdeburg, minimumi është 13.92 dollarë në orë, në Koblenz, është 14,19 dollarë, në objektin e trajtimit të mallrave ajror në Leipzig është 15,83 dollarë. Pagat rriten automatikisht pas 12 dhe 24 muajve.

Pas dy vitesh, punonjësit fituan mesatarisht rreth 3,500 dollarë bruto në muaj duke përfshirë aksionet e kufizuara të punonjësve, sipas Amazon.

Nuk ka qenë një vit i lehtë për degën gjermane të Amazon, me punëtorë që bënin grevë në qershor për rritjen e infeksioneve COVID-19 në kompani dhe përsëri në tetor pasi u hoqën pagesat e tyre të bonusit COVID-19.

Vetë Amazon nuk ofron ndonjë informacion në lidhje me pagat e ofruara për punonjësit në sektorë të tjerë. Sipas portalit të vlerësimit të punëdhënësit Kununu, punonjësit e shërbimit ndaj klientit fitojnë gati njëlloj si kolegët e tyre në depo dhe transport.

Të dhënat e Kununu treguan se një menaxher llogarie në Amazon fitonte gati 67,000 dollarë në vit ndërsa një zyrtar marketingu fitonte rreth 62,000 dollarë dhe një oficer burimesh njerëzore rreth 60,000 dollarë.

Sipas Glassdoor , inxhinierët e programeve fitojnë dukshëm më shumë me një pagë prej mbi 82,000 dollarë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat