Nis hetim ndaj përdoruesve të “Counter Strike” për gara të paligjshme

Teknologji

Nis hetim ndaj përdoruesve të “Counter Strike” për gara të paligjshme

Më: 6 prill 2021 Në ora: 20:23
Foto ilustruese

Autoritetet australiane dhe ato amerikane po kryejnë një hetim ndaj një grupi për organizim të paligjshëm të garave në Counter Strike.

Komisioni i lojërave online “ESIC” po punon me FBI-në për ta gjurmuar grupin. Pretendimet përfshijnë pranim të ryshfetit nga grupe të bastoreve për manipulim të garave.

Ian Smith, zyrtar i “ESIC” ka deklaruar se kanë punuar me FBI-në jo vetëm për t’i investiguar lojtarët që kanë qenë pjesë e garave individualE por edhe grupet e tjera të përfshira, njofton BBC.

Smith i përshkroi garuesit “manipulues” si “idiotë”. Counter Strike është ndër lojërat më aktive dhe më të popullarizuara mbarë botën. Ajo posedon disa versione dhe u lejon garuesve të luajnë si individualisht ashtu edhe në grupe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat