Twitter kishte plane për blerjen e Clubhouse për 4 miliardë dollarë, por nuk ndodhi!

Teknologji

Twitter kishte plane për blerjen e Clubhouse për 4 miliardë dollarë, por nuk ndodhi!

Më: 8 prill 2021 Në ora: 11:44
Foto ilustrim

Twitter zhvilloi bisedime me Clubhouse rreth një blerje të mundshme të platformës dhe rrjetit social për audio, me një vlerë të një marrëveshje diku rreth 4 miliardë dollarë, thuhet sipas një raporti nga Bloomberg.

TechCrunch gjithashtu ka konfirmuar diskutimet e zhvilluara nga një burim i njohur me bisedimet mes kompanive.

Ndërsa bisedimet ndodhën gjatë disa muajve të fundit, ato nuk po zhvillohen më, megjithëse arsyeja që përfunduan nuk dihet, thuhet sipas raportit.

Vlen të përmendet gjithashtu se vetëm disa ditë më parë, Bloomberg raportoi se Clubhouse po kërkonte të mblidhte një raund të ri financimi me një vlerësim prej rreth 4 miliardë dollarë, por raporti që detajon bisedimet e mundshme të blerjes tregojnë se diskutimet me Twitter u shembën së pari, duke udhëhequr në një ndryshim në strategjinë për të ndjekur sigurimin e kapitalit shtesë në këmbim të investimeve të kapitalit.

Twitter ka produktin e ngjashëm me Clubhouse – Spaces, një veçori me dhoma të bisedave me audio që rrjeti social gradualisht po e shpërndan me bazën e saj të përdoruesve gjatë muajve të fundit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat