Bordi Mbikëqyrës i Facebook lejon ankesat për përmbajtjen që mbetet në internet

Teknologji

Bordi Mbikëqyrës i Facebook lejon ankesat për përmbajtjen që mbetet në internet

Më: 13 prill 2021 Në ora: 21:52
Facebook

Përdoruesit e Facebook dhe Instagram tani mund të apelojnë kundër përmbajtjes së njerëzve të tjerë që është lejuar të qëndrojnë në platforma pasi Bordi i Pavarur i Mbikëqyrjes zgjeroi mandatin e tij.

Bordi, i cili filloi të funksionojë në tetor dhe rishikon vendimet e përmbajtjes së gjigantit të mediave sociale, po u lejon përdoruesve të sfidojnë postimet që Facebook lejon të qëndrojnë në faqe, jo vetëm ato që ka hequr.

Deri më tani, përdoruesit kishin qenë në gjendje të apelonin vetëm për përmbajtjen e tyre që hiqej.

“Mundësimi i përdoruesve për të apeluar përmbajtje që ata duan të shohin të hequr nga Facebook është një zgjerim i rëndësishëm i aftësive të Bordit Mbikëqyrës,” tha të Martën Thomas Hughes, drejtori i administratës së Bordit Mbikëqyrës.

“Gjatë javëve të ardhshme, ne do të krijojmë mundësinë që të gjithë përdoruesit të apelojnë përmbajtje që duan të hiqet nga Facebook dhe Instagram.”

Përmbajtja e pranueshme për rishikim përfshin postime, azhurnime të statusit, foto, video, komente dhe shpërndarje.

Nëse ka ankesa të shumta të përdoruesve në të njëjtën pjesë të përmbajtjes, këto do të vlerësohen si një rast i vetëm nga bordi, me përdoruesit në gjendje të afrohen me trupin vetëm pasi të kenë shteruar procesin e apelit të Facebook.

Çdo minutë, 243,000 fotografi ngarkohen në Facebook, sipas Forumit Ekonomik Botëror.

Në TM3 2019, 11.6 milion përmbajtje që përfshijnë lakuriqësinë dhe shfrytëzimin seksual të fëmijëve u hoqën nga platforma, një rritje e konsiderueshme në tremujorin e mëparshëm.

Ngacmimi, propaganda terroriste dhe llogaritë e rreme të krijuara për të postuar spam ose mashtrim gjithashtu po përhapen me shpejtësi.

Ndërsa Facebook rregullisht merr mijëra postime dhe llogari, rreth 300,000 nga ato raste janë apeluar që kur Bordi i Mbikëqyrjes u krijua vitin e kaluar.

Hughes tha se bordi prej 20 personash, i cili përfshin akademikë, avokatë dhe gazetarë, siguron që më pak vendime për çështje shumë të rëndësishme të përmbajtjes merren vetëm nga Facebook, një veprim që synon të mbrojë të drejtat e njeriut dhe lirinë e shprehjes.

Vendimi më i fundit i bordit, i dhënë në Facebook të martën, përqendrohet në një rast në Hollandë, ku kompania hoqi një video që tregon një fëmijë të vogël që takonte të rritur me fytyrat e tyre të lyera me të zeza për të portretizuar “Zwarte Piet”.

Bordi Mbikëqyrës mbështeti vendimin e Facebook pasi shumica gjeti prova të mjaftueshme të dëmit për të justifikuar largimin.

Trupi po shqyrton gjithashtu nëse Facebook e tejkaloi vendimin e tij për të ndaluar ish-presidentin amerikan Donald Trump nga platforma e tij në janar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat