Apple fuqizon iPad-et pas rritjes së pandemisë

Teknologji

Apple fuqizon iPad-et pas rritjes së pandemisë

Më: 21 prill 2021 Në ora: 08:09
Foto ilustrim

Apple të martën zbuloi një linjë të re të iPad-ve të mundësuar duke përfshirë disa me lidhje 5G, duke iu përgjigjur interesit të shtuar për tableta dhe punë me bazë në shtëpi dhe lojë gjatë pandemisë.

Gjiganti i teknologjisë në Kaliforni prezantoi gjithashtu një paketë të ridizenjuar të kompjuterëve iMac me një pamje më të hijshme dhe më shumë fuqi falë patate të skuqura M1 të veta.

Çipi M1 po fuqizon gjithashtu formacionin e ri të tabletave iPad Pro të zbuluar në një ngjarje të transmetuar nga selia e Apple, në të cilën kompania njoftoi një seri përditësime dhe shërbimesh të reja.

“Çipi revolucionar M1 ka qenë një përparim për Mac dhe ne jemi tepër të ngazëllyer për ta sjellë atë në iPad Pro”, tha Greg Joswiak, nënkryetar i lartë i Apple.

Joswiak tha se çipi do të mundësojë një “kërcim të madh në performancë, të gjitha në një pajisje që përdoruesit mund të mbajnë në një dorë”.

Modelet e reja iPad theksuan ngjarjen pasi kompjuterat tabletë erdhën në vëmendje më të madhe gjatë vitit të kaluar.

Shitjet në botë të tabletëve përmbysën një trend në rënie dhe u rritën 13.6 përqind për vitin, sipas firmës kërkimore IDC, me Apple që kap një të tretën e tregut.

Tabletat e reja Pro kanë shfaqje të përmirësuar, lidhje më të mira me pajisje të jashtme dhe modelet celulare do të përfshijnë lidhje 5G, tha Apple.

Pajisjet do të fillojnë me 799 dollarë në Shtetet e Bashkuara për modelin 11 inç dhe 1,099 dollarë për një pajisje 12,9 inç.

Mes një rritje në punën nga shtëpia, “Apple ka parë një rilindje të madhe të rritjes nga iPad e saj, duke treguar 40 përqind rritje nga viti në vit tremujorët e fundit ndërsa më shumë punonjës/studentë kaluan një rifreskim të iPad”, tha Daniel Ives në Wedbush Securities.

“Ne vlerësojmë se më pak se gjysma e përdoruesve të iPad në mbarë botën kanë kaluar një rifreskim vitin e kaluar me disa kërkesa të qarta që këta iPad të rinj do të lëshojnë në tremujorët e ardhshëm.”

IMac-et e reja gjithçka në një do të ofrojnë një dizajn më të hollë dhe do të përfshijnë ID-në e gjurmës së gishtit dhe kamerat me rezolucion të lartë të parë në pajisjet mobile të Apple.

Apple zbuloi pajisjet e saj “Air Tag” të cilat mund t’i bashkangjiten artikujve për t’i ndihmuar njerëzit t’i gjejnë ato dhe njoftoi një ngjyrë të re vjollce për formacionin e saj të iPhone 12.

Kompania gjithashtu tha se do të fillonte të ofronte pajtime në podcast, duke rritur konkurrencën me rivalin Spotify.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat