Instagram kritikohet mbi ilaçin për shtim në peshë

Teknologji

Instagram kritikohet mbi ilaçin për shtim në peshë

Më: 3 maj 2021 Në ora: 08:48
Foto ilustrim

Autoriteti shëndetësor në Britani i ka kërkuar Instagramit që të rregullojë llogaritë që shesin një ilaç të palicencuar, "të rrezikshëm", i drejtuar kryesisht ndaj grave dhe vajzave më të reja.

Shitja e “Apetamin” është e paligjshme në Britaninë e Madhe, por BBC zbuloi se është në dispozicion në dyqane dhe në internet.

Në një letër të hapur, drejtuesit e NHS-së kanë thënë se janë të shqetësuar për promovimin e produktit dhe ndikimin në shëndetin fizik dhe mendor.

Instagrami ka thënë se shitja e barnave jo-mjekësore është "rreptësisht kundër politikave tona".

“Apetamina” nuk është e licencuar në Britani që do të thotë se rregullatori nuk ka kryer teste për të siguruar që plotëson standardet e rrepta të sigurisë dhe nuk duhet të shitet, furnizohet ose reklamohet.

Mjekët kanë thënë se keqpërdorimi i stimuluesit të oreksit mund të shkaktojë lodhje të rëndë, verdhëz dhe madje edhe probleme të mëlçisë.

Sidoqoftë, shurupi promovohet rregullisht nga ndikuesit e rrjeteve sociale si një mënyrë e shpejtë për të fituar peshë.

Instagrami ka thënë se kishte hequr llogari që shesin dhe reklamojnë “Apetaminen” në përgjigje të dokumentarit “BBC Curves Dangerous”, i cili u transmetua më 21 prill.

Sidoqoftë, NHS England ka thënë që ka gjetur që "dhjetra profile" janë akoma aktive dhe kur kjo u raportua, "asnjë veprim nuk u ndërmor".

BBC ka gjetur se “Apetamina” gjithashtu po shitet në faqet e tjera në internet dhe në dyqane.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat