Google largon 36 aplikacione të rreme në ‘Android’ - Bota Sot
Google largon 36 aplikacione të rreme në ‘Android’

Teknologji

Google largon 36 aplikacione të rreme në ‘Android’

Më: 6 janar 2018 Në ora: 12:21
Foto ilustrim

Google ka larguar 36 aplikacione në “Android” të fshehura në “Google Play Store”, të paraqitura si aplikacione për siguri dhe rritje të performancës, por që përmbanin vetëm kodin për të imituar sjelljen e aplikacioneve të tilla.

Në të vërtetë, këto aplikacione përmbanin kodin që u përqendrua në shfaqjen e alarme të rreme të sigurisë, duke shfaqur reklama të bezdisshme dhe mbledhjen e fshehtë të të dhënave personale.

Ekzistenca e këtyre aplikacioneve u bë e ditur nga kompania “Trend Micro”, në një raport mbi sjelljen e tyre abuzive.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera