Shpërndarjet në Facebook bien për 5% që nga njoftimi i madh i Mark Zuckerberg - Bota Sot
Shpërndarjet në Facebook bien për 5% që nga njoftimi i madh i Mark Zuckerberg

Teknologji

Shpërndarjet në Facebook bien për 5% që nga njoftimi i madh i Mark Zuckerberg

Më: 12 janar 2018 Në ora: 18:45
Ilustrim

Aksionet në shpërndarjen në rrjetin më të madh social Facebook kanë pësuar rënie, që kur drjtori i saj bëri një ndryshim në Newsfeed.

Mark Zuckerberg, drejtor ekzekutiv i Facebook t, tha se News Feed është një nga fushat kyçe të Facebook ku vendoset reklamimi – prioritizimi i “ndërveprimeve kuptimplote sociale” kundrejt “përmbajtjes relevante”. Zuckerberg tha se kjo mund të shpenzonte më pak kohë në rrjetin social.

Përdoruesit duan të shohin më pak postime nga botuesit dhe bizneset. Investitorët janë të shqetësuar për shifrat reklamuese të Facebook.

Zuckerberg ka menaxhuar pasojat nga zbulimet e vitit të kaluar të zgjedhjeve presidenciale duke blerë reklama dhe duke promovuar rrëfimet e rreme të lajmeve. Pas fillimit të shkarkimit të këtyre shqetësimeve menjëherë pas zgjedhjeve, Zuckerberg më vonë e pranoi se kshte gabuar. Facebook më në fund tha se deri në 120 milionë njerëz kanë parë reklama të blera nga Rusia në platformë.

Nuk është hera e parë që Zuckerberg ka thënë se kompania do të ndryshojë algoritmin në News Feed për t’u larguar nga lajmet dhe të theksojë përmbajtjen më të rëndësishme për përdoruesit individualë. Në qershor të vitit 2016, Zuckerberg njoftoi këtë qëllim në një blog post.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera