Në Tokio u mbajt samiti botëror i robotëve - Bota Sot
Në Tokio u mbajt samiti botëror i robotëve

Teknologji

Në Tokio u mbajt samiti botëror i robotëve

Më: 21 tetor 2018 Në ora: 22:59
Tokio

Në kryeqytetin e Japonisë, Tokio, u mbajt java e robotëve.

Një numër i madh robotësh u ekspozua në Qendrën ndërkombëtare, e cila ndodhet në kryeqytetin japonez. Botërisht është e njohur se Japonia është një vend i cili investon shumë në robotikë, më shumë se cilido vend tjetër i botës.

Kompanitë analitike parashikojnë se deri në vitin 2035 gjysma e vendeve të punës në shtetin e Lindjes së diellit do t’u takojnë robotëve. Kjo për shkak se Japonia është duke kërkuar zgjidhje për rënien e numrit të punëtorëve dhe popullsisë, e cila po plaket shpejt.

Kryeministri i vendit po kërkon nga gratë që të përfshihen më shumë në fuqinë punëtore, por qeveria është e sigurt se numri i punëtorëve deri në vitin 2026 do të bie në vetëm 45 milionë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...