Diferenca e madhe mes Federerit dhe Williamsit: Publikohen shumat që fitojnë yjet e tenisit

Tenis

Diferenca e madhe mes Federerit dhe Williamsit: Publikohen shumat që fitojnë yjet e tenisit

Më: 19 tetor 2020 Në ora: 21:32
Roger Federer

Rafael Nadal ka konfirmuar edhe një herë talentin e tij që ka në tenis, duke arritur të triumfojë në Roland Garros, që ishte për të titulli i 13-të.

Kjo fitore e para pak ditëve e ka barazuar atë me triumfe me legjendën dhe atë që konsiderohet si më i miri i këtij sporti, Roger Federer.

Tenisti spanjoll e turpëroi Novak Djokovicin në finale, duke i shkaktuar humbjen më demoluese në karrierën e tij.

Federer jo vetëm se është tenisti më i paguar, por ai është edhe atleti që fiton më së shumti në histori të sportit, duke lënë pas vetës edhe emra si, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Neymar dhe legjendën e basketbollit, LeBron James.

Forbes ka përpiluar një listë me atë se sa fitojnë tenistët, por edhe nga ana e reklamave:

 Simona Halep: $10.9 milionë

Triumfi në një garë të tenisit: $6.9 milionë

Kontratat me reklama: $4 milionë

 Dominic Thiem: $11.1 milionë

Triumfi në një garë të tenisit: $7.1 milionë

Kontratat me reklama: $4 milionë

 Daniil Medvedev: $11.8 milionë

Triumfi në një garë të tenisit: $7.3 milionë

Kontratat me reklama: $4.5 milionë

 Ashleigh Barty: $11.1 milionë

Triumfi në një garë të tenisit: $10.1 milionë

Kontratat me reklama: $3 milionë

 Kei Nishikori: $32.1 milionë

Triumfi në një garë të tenisit: $1.1 milionë

Kontratat me reklama: $31 milionë

 Serena Williams: $36 milionë

Triumfi në një garë të tenisit: $4 milionë

Kontratat me reklama: $32 milionë

 Naomi Osaka: $37.4 milionë

Triumfi në një garë të tenisit: $3.4 milionë

Kontratat me reklama: $34 milionë

 Rafael Nadal: $40 milionë

Triumfi në një garë të tenisit: $7.1 milionë

Kontratat me reklama: $4 milionë

 Roger Federer: $106.3 milionë

Triumfi në një garë të tenisit: $6.3 milionë

Kontratat me reklama: $100 milionë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat