Rafael Nadal sportist i vitit në World Sports Awards

Tenis

Rafael Nadal sportist i vitit në World Sports Awards

Më: 8 maj 2021 Në ora: 00:26
Rafael Nadal

Rafael Nadal u vlerësua sportist i vitit në Laureus World Sports Awards të enjten në mbrëmje.

Spanjolli, duke qenë i barabartë me 20 Grand Slams të Roger Federer, ju njoh arritja e tij në ceremoninë të mbajtur në mënyrë digjitale.

“Nga zemra ime, ky çmim do të thotë shumë për mua,” tha Nadal, pasi kishte mposhtur garën nga Lewis Hamilton, LeBron James, Robert Lewandowski dhe të tjerë.

Aktivizmi i Lewis Hamilton kundër padrejtësisë racore u theksua gjithashtu në ceremoni, megjithëse ai u vendos në çmim nga Nadal. Sidoqoftë, Hamilton fitoi çmimin e avokatit të vitit, shkruan “Marca”.

Ylli tjetër i tenisit Naomi Osaka, i cili është vetëm 23 vjeç, u emërua si sportistja e vitit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat