Tenistja që mbron ngjyrat kombëtare shqiptare

Tenis

Tenistja që mbron ngjyrat kombëtare shqiptare

Më: 24 qershor 2021 Në ora: 17:25
Tenistja që mbron ngjyrat kombëtare shqiptare

Edhe vendi ynë tashmë bën pjesë në listën e pjesëmarrësve të turneve ndërkombëtarë të tenisit duke filluar nga qershori i këtij viti.

Si në të gjitha sportet edhe në tenis, që nuk ka shumë lidhje me sportet tona të traditës, flamurin e mban një vajzë e cila është e lindur dhe e rritur në Itali.

Kristal Dule sot 18 vjeç, është e para femër pjesëmarrëse në nivele të larta të tenisit nën ngjyrat kuqezi. Renditet e 200-ta nga 42.000 teniste femra në Itali, dhe mban mbi supe mbi 30 trofe kombëtar rajonal në qytetin fqinj.

Kristal Dule: Fillova të luaja tenis kur isha vetëm 9 vjeçe rastësisht. Nga marsi i këtij viti jam pjesë e federatës shqiptare të tenisit. Kur isha në Shqipëri në qershor mora pjesë në kampionatin kombëtar dhe dola kampione.

Vajzat kuqezi të tenisit dy javë më parë, morën pjesë për herë të parë në një aktivitet ndërkombëtar të Grupit të 3-të të quajtur “Billie Jean king Cup”.

Kristal Dule: Ditën e parë u ndesha me tenisten norvegjeze që doli në finale, unë pata shumë emocione dhe nuk artrita të jepja maksimumin, por më pas fitova besim në vetvete dhe fitova me Maqedoninë, Azerbaixhanin dhe Ruandën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat