Evenimente për mirëseardhje të mërgimtarëve në Tetovë - Bota Sot
Evenimente për mirëseardhje të mërgimtarëve në Tetovë

Tetova

Evenimente për mirëseardhje të mërgimtarëve në Tetovë

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 13:38
Tetovë

Disa fshatra në Tetovë këtë periudhë organizojnë manifestime dhe evenimente me qëllim që të dëshirohet mirëseardhje mërgimtarëve. Sipas organizatorëve duke u nisur se mërgimtarët kryesisht vijnë në korrik kjo është një lloj mënyre për afrimin e tyre me disa njerëz, sepse gjatë vitit vetëm disa javë qëndrojnë në vendlindje. Kjo vlen për fëmijët që për shkak të jetesës jashtë vendit kanë më pak kontakt me gjuhën amtare dhe me të afërmit.

“Komuna e Zhelinës organizon një festival etnokulturor Sofra fest në të cilin morën pjesë shoqatat kulturore artistike, grupet muzikore, solistët, poetët, komikë stend-ap, informon komuna.

“Nga evenimentet e ekspozitave kulturore për kultivimin e luleve si dhe disa evente sportive në të cilat ishin thirrur pikërisht mërgimtarët që të marrin pjesë. Pati turne në futboll të vogël, motokros, shah dhe ping-pong”, deklaruan nga këshilli organizativ.

Në Sallarevë organizohen evente të ngjashme mini koncerte me etno muzikë, sofra tradicionale, kamping etj.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...