Sindikata e Qendrës Klinike dënon sulmin ndaj mjekut në Tetovë - Bota Sot
Sindikata e Qendrës Klinike dënon sulmin ndaj mjekut në Tetovë

Tetova

Sindikata e Qendrës Klinike dënon sulmin ndaj mjekut në Tetovë

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 15:19
Foto

Sindikata e Qendrës Klinike dënon sulmin fizik ndaj një dermatologu që punon në Spitalin Klinik të Tetovës.

“Ky sulm i egër dhe brutal në prani të organit të rendit dhe qetësisë publike edhe përkundër të gjitha deklaratave deklarative, kartave dhe deklaratave të nënshkruara dhe të shprehura në të kaluarën për të parandaluar që incidente të tilla të izolohen, ato vazhdojnë dhe po rriten me intensitet të lartë”, deklarojnë nga Sindikata.

Është e qartë se, thonë nga atje, mjekët, infermierë dhe punonjës të tjerë të kujdesit shëndetësor gjatë kryerjes së punëve nuk janë të mbrojtur mjaftueshëm, dhe çdo ditë janë të rrezikuar ndaj incidenteve të rrezikshme për jetën, fikën që ata nuk e duan dhe nuk është në vullnetin e tyre.

Sipas Sindikatës së Qendrës Klinike ajo që mungon është parandalimi, e cila është minimale, ku në shumë raste në edhe plotësisht mungon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat