Paraburgim për pesë personat e arrestuar gjatë protestës së djeshme në Tetovë

Tetova

Paraburgim për pesë personat e arrestuar gjatë protestës së djeshme në Tetovë

Më: 18 shtator 2021 Në ora: 18:53
Foto ilustrim

Prokuroria Themelore Publike e Tetovës, pas dorëzimit të një kallëzimi nga SPB Tetovë, filloi procedimin kundër 5 personave për të cilët ekziston dyshimi se gjatë protestave në Tetovë, të mbajtura më 17 shtator 2021, kanë kryer krimin – Pjesëmarrja në turmë ku pengon personin zyrtar në kryerjen e një veprimi zyrtar nga neni 384 paragrafi 2 i Kodit Penal.

“Për katër prej tyre, zhvillohet një procedurë për një vepër penale – Sulmi ndaj një zyrtari gjatë kryerjes së detyrave të sigurisë sipas nenit 383 paragrafi 2 në lidhje me paragrafin 1 të Kodit Penal.

Për shkak të nevojës për procedime penale të pandërprera, veçanërisht për shkak të dyshimit se të dyshuarit do të fshihen ose do të arratisen, si dhe se ekziston mundësia e përsëritjes së krimit, Prokuroria e Tetovës i paraqiti një propozim gjykatës kompetente për përcaktimin e masës të paraburgimit”, njoftojnë nga Prokuroria.

Nga atje thonë se gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën Themelore në Tetovë pranoi propozimin e prokurorisë dhe me vendim të dyshuarve iu caktua masa e paraburgimit prej 8 ditëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat