Tetovë, ndotja zvogëlohet për 60 për qind?! - Bota Sot
Tetovë, ndotja zvogëlohet për 60 për qind?!

Tetova

Tetovë, ndotja zvogëlohet për 60 për qind?!

Më: 10 nëntor 2018 Në ora: 11:07
Fabrika “Jugohrom

Sipas matjeve të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, 60 për qind e ndotjes së ajrit në Tetovë ishte rezultat i funksionimit të fabrikës “Jugohrom”, prodhimi i të cilit u ndërpre në nëntor të vitit 2016 për shkak të mungesës së filtrave adekuate.

Në vitin 2015, përqendrimi mesatar ditor i grimcave PM10 në Tetovë ishte 298 mikrogramë për metër kub.

Një rënie e dukshme prej më shumë se 60 për qind e përqendrimit të grimcave kancerogjene është vërejtur në vitin 2017, kur fabrika nuk ka punuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...