Ajri i ndotur në Tetovë është zvogëluar për 60 për qind pas mbyllje së “Jugohromit” - Bota Sot
Ajri i ndotur në Tetovë është zvogëluar për 60 për qind pas mbyllje së “Jugohromit”

Tetova

Ajri i ndotur në Tetovë është zvogëluar për 60 për qind pas mbyllje së “Jugohromit”

Më: 10 nëntor 2018 Në ora: 19:33
Foto ilustrim

Sipas vlerësimeve të Ministrisë për Mjedis Jetësor dhe Planifikim Hapësinor, 60 për qind e ajrit të ndotur në Tetovë ka qenë si rezultat i punë së kombinatit të “Jugohromit”, e cila punimet i ka ndërprerë që në nëntor të vitit 2016 për shkak të mungesës së vendosjes së stacion filtrave, njofton “Meta”.

Në vitin 2015, përqindja mesatare e grimcave e PM10 në Tetovë ka qenë 298 mikrogramë për një metër kub. Është vërejtur rrënje e më shumë se 60 për qind këtyre grimcave kancerogjene në vitin 2017 pasi që kombinati ka ndaluar punimet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...