Studentët e UT votojnë nesër për anëtarin e Bordit të Administrimit. Ja 3 kandidatët - Bota Sot
Studentët e UT votojnë nesër për anëtarin e Bordit të Administrimit. Ja 3 kandidatët

Tirana

Studentët e UT votojnë nesër për anëtarin e Bordit të Administrimit. Ja 3 kandidatët

Më: 15 maj 2019 Në ora: 15:35
Ilustrim

Rreth 30 mijë studentë të Universitetit të Tiranës janë thirrur në votim ditën e enjte për të zgjedhur anëtarin që do t`i përfaqësojë në Bordin e Administrimit.

Majlinda Keta: Tre figura që janë të vetë ofruara sipas kritereve që ka VKM-ja përkatëse. Janë Denada Toçe, Florjan Binaj dhe Llesh Lleshaj.

Kryetarja e Komisionit Institucional të Zgjedhjeve Majlinda Keta shprehet se votimi do të nisë në orën 8 dhe do të përfundojë në orën 18:00 në 6 Fakultete.

Majlinda Keta: Është në gatishmëri e gjithë infrastruktura elektorale, mbështetur nga administrimi i UT janë komisionet zgjedhore dhe qendrat zgjedhore.

Por pavarësisht numrit të votave që do të marrin kandidatët në garë, do të jetë Ministrja e Arsimit ajo që do të zgjedhë anëtarin e saj të tretë në Bordin e Administrimit.

Majlinda Keta: Nëse do të ishte procesi i votimit i papërfshirë do të kishte sens ashtu si kanë ardhur dy zonja të nderuara që janë pjesëtare në bordin e administrimit në UT. Nëse konsumohet vota e 30 mijë votuesve dhe votuesit shkojnë drejt një emri përkatës, unë jam e bindur që edhe përse është shkruar ashtu nuk është e drejtë, ministrja do të vendosë që më i votuari do të jetë dhe përfaqësuesi. 

Aktualisht janë zgjedhur dy anëtare të Bordit, përfaqësues të Ministrisë së Arsimit, Enida Bezhani dhe Laureta Omeri. Në Universitetin e Tiranës ky proces do të duhej të ishte mbyllur disa muaj më parë por është shtyrë për shkak të mungesës së kandidatëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...