Ambasada e SHBA-ve në Tiranë u ndërtua në vitin 1929 - Bota Sot
Ambasada e SHBA-ve në Tiranë u ndërtua në vitin 1929

Tirana

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë u ndërtua në vitin 1929

Më: 9 janar 2018 Në ora: 19:16
Ambasada e SHBA-ve në Tiranë

Njëra nga ambasadat e para amerikane të nderuara qeveria e SHBA-ve, është ambasada në Tiranë, e cila është ndërtuar në vitin 1929.

Por kjo ambasadë nuk u shfrytëzua tërë kohën nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi gjatë kohës së Luftës së Ftohtë, prona e ambasadës ishte marrë me qira nga ambasada italiane.

Në vitin 1991 kur u rivendosën marrëdhëniet diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara, pas një pushimi prej 52 vjetësh, ambasada iu rikthye SHBA-ve, në të cilin objekt u vendos personeli diplomatik amerikan. 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera