Përurohet “Oborri Hudson”, kushtoi 25 miliardë dollarë - Bota Sot
Përurohet “Oborri Hudson”, kushtoi 25 miliardë dollarë

Turizëm

Përurohet “Oborri Hudson”, kushtoi 25 miliardë dollarë

Më: 16 mars 2019 Në ora: 21:28
“Oborri Hudson”

“Më herët turistët vinin në Nju Jork për të vizituar kullën Rokfeler, apo Manhatanin, tashmë ajo çka do t’i sjellë këtu do të jetë “Hudson Yard”. Ishte kjo fjalia publicitare, që krijuesit e këtij mega-projekti kishin zgjedhur për të përuruar “Oborrin Hudson”.

Një qytet brenda qyteti e kanë cilësuar mediat amerikane, oborrin madhështor me një sipërfaqe prej 28 hektarësh.

Ndërtuesi i veprës më të madhe, më të shtrenjtë e njëherësh më të përfolur të historisë moderne të SHBA-ve, është miliarderi 78-vjeçar Stephen Ross. Për projektin e nisur në vitin 2012, ai ka shpenzuar plot 25 miliardë dollarë.

Image

Fytyra identifikuese e bllokut të grataçelave është ky instalacion arti i vendosur në ballë të tij. I pagëzuar me emrin Anija, ai ka kushtuar 200 milionë dollarë dhe ka 154 shkallë lëvizëse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...