Pandemia frenon turistët, bie numri i vizitorëve në kalanë e Krujës

Turizëm

Pandemia frenon turistët, bie numri i vizitorëve në kalanë e Krujës

Më: 3 gusht 2020 Në ora: 12:49
Kalaja e Krujes

Pandemia ka sjellë një ulje të ndjeshme të vizitorëve në kalanë e Krujës. Megjithatë muzeu historik dhe ai etnografik vazhdojnë të tërheqin pushues nga vende të ndryshme.

Edhe pse në periudhë pandemie, turistët në kalanë e Krujës nuk mungojnë.

Edhe pse të paktë në numër, historia dhe pamja që të ofron vazhdon të tërheq vizitorë të huaj.

“Unw jam nga Polonia dhe ky wshtw udhëtimi im i parw nw Shqipwri. Ofron njw kombinim tw bukur tw natyrës dhe detit, si dhe edhe monumente historike qysh nga koha romake deri te kominunizmi.”

Drejtori i muzeut Medi Hafizi shprehet se synimi për këtë vit ishte rritja e numrit të vizitorëve por për shkak të pandemisë numri i rezervimeve ka rënë ndjeshëm.

“Ministra e Kulturws me anw tw njw vendimi ka bwrw tw mundur qw tw dielën parqet dhe kalatë pa biletw. Kjo ka bwrw qw këtyre ditwve tw kemi njw flusk tw shtuar turistwsh. Ajo qw kemi bwrw ka qenw gadishmwria qw kemi treguar pwr t’i pritur kwta turistw.”

Këtë të dielë një grup vizitorësh nga Kina dhe nga Bullgaria janë njohur nga afër si me historinë e heroit kombëtar Skënderbeu, por dhe me muzeun etnografik, ku shfaqen traditat e veshjes por dhe të jetesës së shqiptarëve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat