Mbyllet sezoni turistik, 20% e hoteleve pezulluan aktivitetin

Turizëm

Mbyllet sezoni turistik, 20% e hoteleve pezulluan aktivitetin

Më: 14 shtator 2020 Në ora: 18:36
Ilustrim

Sezoni turistik veror në Shqipëri ia doli të mbyllet, duke u shpëtuar vetëm nga vizitorët “patriotë” të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut dhe vendasit që nuk patën mundësi të lëvizin jashtë.

Pavarësisht kësaj, të ardhurat e kësaj industrie rezultojnë të përgjysmuara krahasuar me një vit më parë, ndërsa 20% e hoteleve dhe 90% e agjencive turistike kanë pezulluar aktivitetin, me shpresat për t’u rihapur vitin e ardhshëm.

Sipas të dhënave të operatorëve turistikë, 50% e stafit në këtë sektor tashmë do të shkurtohet për shkak të mbylljes së sezonit. Ata kërkojnë përgjysmim të taksave lokale dhe shtyrje me 1 vit të pagesës së kësteve të kredisë, në mënyrë që të mbijetojnë në periudhën e dimrit.

Të dhënat zyrtare tregojnë se të huajt kanë shpenzuar vetëm 63 milionë euro në vendin tonë gjatë periudhës prill-qershor, kundrejt një vlere prej 506 milion eurosh të shpenzuar një vit më parë, ndërsa bizneset e sektorit turistik thonë se rënia e shpenzimeve të turistëve të huaj është 70% edhe për muajt Korrik dhe Gusht, që kanë qenë periudhat me fluksin më të lartë të turistëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat