Humbjet e turizmit global, 460 miliardë dollarë

Turizëm

Humbjet e turizmit global, 460 miliardë dollarë

Më: 16 shtator 2020 Në ora: 00:03
Foto ilustrim

Rënia e numrit të turistëve ndërkombëtarë për shkak të pandemisë së koronavirusit rezultoi në një humbje prej 460 miliardë dollarësh për sektorin e turizmit në gjysmën e parë të vitit, vlerësoi sot Organizata Botërore e Turizmit (UNWTO).

“Në total, numri i turistëve ndërkombëtarë ra me 65% në gjysmën e parë të vitit, i ndikuar nga mbyllja e kufijve dhe kufizimet për udhëtarët”, sqaroi organizata e OKB-së në një njoftim për shtyp.

Sipas UNWTO, kjo shkaktoi humbje të cilat shumëzohen me pesë herë ato të regjistruara gjatë krizës ekonomike dhe financiare të viti 2009.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat