Një mrekulli natyrore në zonën e Elbasanit - Bota Sot
Një mrekulli natyrore në zonën e Elbasanit

Turizëm

Një mrekulli natyrore në zonën e Elbasanit

Më: 27 maj 2018 Në ora: 14:11
Shpella e Elbasanit

Fundjava nuk ka qenë thjesht turistike e argëtuese në rrethin e Elbasanit, por ka sjellë dhe një zbulim të ri në fushën e spelologjisë.

Specialistët e AdZM Elbasan kanë zbuluar një mrekulli natyrore të panjohur më pare dhe bëhet fjalë për një shpellë në Klos të Elbasanit.

Fillimisht shpella është konstatuar nga banorët e zonës të cilët po nxirrnin gurë në shpatin e një kodre dhe menjëherë kanë njoftuar autoritetet e AdZM Elbasan.

Image

Shpella mbart vlera unikale dhe është shumë e veçantë në llojin e saj.  Shoqata-AlbNatyra – ka propozuar  që kjo shpellë të shpallet Monument Natyre që të mund të  mbrohet nga dëmtimet dhe kureshtarët e stalagmiteve. Kështu mund të themi se zonës turistike të Elbasanit, ju shtua dhe një tjetër destinacion turistik siç është kjo shpellë./ATSH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera