Përshkrimi i Mirditës nga një udhëtar dhe studiues europian - Bota Sot
Përshkrimi i Mirditës nga një udhëtar dhe studiues europian

Turizëm

Përshkrimi i Mirditës nga një udhëtar dhe studiues europian

Nga: Gjon Keka Më: 13 tetor 2018 Në ora: 19:57
Mirditë

Jo rastësisht Mirdita gjithnjë nga ata që e kanë vizituar janë mrekulluar me imazhin, traditën, bukuritë natyrore dhe ruajtjen e vlerave kombëtare europian të paprekura nga infeksioni i ideologjisë së pushtuesit barbar otoman (turk).

Edhe autori, studiuesi dhe udhëtari europian Heinrich Reiser, në veprën e tij të vitit 1857 i përshkruan mrekullueshëm bukuritë dhe vlerat e traditat e rajonit të Mirditës kështu:

„Më në fund erdhëm në një rrafshnaltë të bukur me një fshat të bukur dhe fusha të ndërtuara mirë; Kishat e vogla të bardha, të cilat ishin zbukuruar me kryqe, treguan mjaftueshëm. se kishim mbërritur në territorin e Mirditës katolike.

Këtu kemi qëndruar gjatë natës, të furnizuar me të gjitha gjerat e nevojshme nga banorët mikpritës. Në rrugën tonë nëpër këto zona të mbyllura malore, isha i kënaqur të shihja një sërë fshatrash të vegjël me pemishtet dhe fushat e tyre, në të cilat misri dhe elbi dukeshin se ishin produktet kryesore; aty shihej se kishim të bënim me një vend të kultivueshëm ,...si hardhitë, pemët dhe arrat me bollëkun e tyre dhe kjo tregn se ky vend ishte mjaftë i pasur. Ndërsa burimi më i madh i pasurisë për këta banorë malorë janë delet dhe dhitë, bashkë me ato të bletarisë.“

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...