Qyteti më me gjelbërim në planet - Bota Sot
Qyteti më me gjelbërim në planet

Turizëm

Qyteti më me gjelbërim në planet

Më: 2 dhjetor 2018 Në ora: 18:29
Praga

Qyteti më i gjelbëruar në plantin tonë është Praga, përveç se është tejet i bukur dhe me shumë vende kulturore.

Studimi që është marrë me këtë fakt ka vlerësuar se Praga përbëhet nga 56.7% zona të gjelbëruar, këtu hyjnë zonat natyrore, pyjet, lëndinat, por edhe hapësirat e gjelbra të krijuara nga njeriu.

Ky qytet që njihet edhe si qyteti i 100 kullave, mban edhe rekordin e kopshteve publike, me 22.5 metra katrorë për banor.

Ndërkohë, qyteti me hapësirën më të vogël të gjelbër në dispozicion të një banori është Tokio, me vetëm 5 metra katrorë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...