Ja nga vjen uria e tepruar - Bota Sot
Ja nga vjen uria e tepruar

Ushqime

Ja nga vjen uria e tepruar

Më: 7 mars 2019 Në ora: 23:27
Foto ilustruese

Studimi u krye mbi 32 pjesëmarrës të cilët konsumuan të njëjtat ushqime dhe u ndanë në dy grupe të ndryshme, ata që flinin mirë dhe ata që rrinin pa gjumë.

Rutina e tyre u monitorua nëpërmjet testeve të sheqerit në gjak, testet e hormoneve dhe intervistat për të përcaktuar se si ndiheshin në lidhje me ushqimin.

Rezultatet treguan se pjesëmarrësit e privuar nga gjumi ishin të gatshëm të paguanin më shumë për një ushqim të shijshëm, por jo të shëndetshëm, sesa ata që ishin të çlodhur.

Studimi tregoi se dëshira për të konsumuar gjithnjë e më tepër ushqim të pa shëndetshëm sjell probleme nga më të ndryshmet në organizmin e njeriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...