Ushqimi norvegjez është më i shëndetshmi në planet - Bota Sot
Ushqimi norvegjez është më i shëndetshmi në planet

Ushqime

Ushqimi norvegjez është më i shëndetshmi në planet

Më: 27 mars 2019 Në ora: 17:53
Ilustrim

Ushqimet tradicionale norvegjeze, si salmoni i tymosur,  dhe manaferrat e egra janë zgjedhur nga UNESCO si dieta më e shëndetshme në botë.

Ndërsa Italia është e njohur për dietën e saj mesdhetare. Prodhimet ushqimore të Italisë janë ndër më të mbrojturat, të kontrolluara dhe certifikuar në botë. Djathi parmesan, proshutë Parma, vaj ulliri, makarona janë krenaria.

Por UNESKO ka zgjedhur dietën norvegjeze si një model ushqimor, duke treguar se përveç që tashmë konsiderohet një komb jetësor, një vend i civilizuar, mesatarisht viteve të shkollimit dhe jetëgjatësisë, ka arritur nivelin më të lartë në sektorin e ushqimit.

Cilësitë e vendeve të Europës Veriore u dalluan, duke i dhënë meritë modelit të tyre social, shpesh duke përdorur produkte tipike me origjinë norvegjeze, si salmoni i tymosur.

Kuzhina norvegjeze është e prekur nga një sezon i gjatë dhe i ftohtë, si gjithë gadishulli skandinav.

Natyrisht Norvegjia konsiderohet një lider së bashku me Suedinë dhe Mbretërinë e Bashkuar, lider në eksportin dhe konsumin e salmonit të freskët ose të tymosur.

Në dietën norvegjeze, produkti është konsumuar tashmë në mëngjes, i shoqëruar nga gjalpë klasik dhe bukë thekre. Frutat më të mira të dietës norvegjeze janë manaferrat, veçanërisht të ëmbla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...