Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni një vezë në ditë - Bota Sot
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni një vezë në ditë

Ushqime

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni një vezë në ditë

Më: 28 maj 2019 Në ora: 21:34
Ilustrim

Është një ushqim shumë i thjeshtë për të gatuar dhe përkundër diskutimeve të shumta, ai është një aleat i çmuar i shëndetit. Le të flasim për vezët. Këtu janë 10 arsye për të ngrënë së paku një vezë në ditë:

1.Aleat i sistemi imunitar

Selenia stimulon sistemin imunitar dhe funksionimin e duhur të hormoneve tiroide. Vezët kanë një koncentrim të lartë të kësaj substance që pengon zhvillimin e infeksioneve dhe çrregullimeve të nyjeve dhe eshtrave.

2.Aleate e kockave dhe dhëmbëve

Vezët janë të dobishme për thithjen e kalciumit, janë një burim natyral i vitaminës D dhe ndihmojnë kockat dhe dhëmbët, funksionimin e duhur të zemrës, zorrës së trashë dhe metabolizmin.

3.Aleatët e trurit

Vezët përmbajnë kolin, i cili është thelbësor për membranat qelizore dhe sintezën e acetilkolinës. Kur organizmi është i shkurtër nga ky element i rëndësishëm, do të ishte më shumë subjekt i çrregullimeve neurologjike dhe përkeqësimit të funksionit konjitiv.

4.Më shumë energji

Falë vitaminës B2, një nga vitaminat komplekse të B-së, ngrënia e vezëve transformon ushqimin në energji. Prandaj, të konsumohen vezët rregullisht përmirëson performancën fizike dhe parandalon simptomat e lodhjes.

5.Aleatët e flokëve dhe lëkurës

Vitamina komplekse B që gjenden në vezë, përfshirë B2, siç u përmend dhe B12, gjithashtu ndihmojnë flokët dhe lëkurën që të mbeten të shëndetshëm, por jo vetëm. Shëndeti konjitiv favorizohet edhe nga prania e këtij kompleksi vitaminash.

6.Pak ankth dhe më pak stres

Lizina është një nga aminoacidet e përmbajtura në vezë. Redukton episodet e ankthit dhe stresit.

7.Ndihmon ndjenjën e ngopjes

Ata që hanë vezë për mëngjes duket të jenë më pak të prirur për të marrë kalori të tjera në kohën e gabuar të ditës, pasi që përmbajnë një sasi të madhe të proteinave, vezët kontribuojnë në një ndjenjë të shëndetshme të ngopjes.

8.Aleatët e muskujve

Vezët janë një koncentrat i vitaminave komplekse B dhe aminoacideve, si dhe proteinave, të gjitha elementët në favor të shëndetit të shkëlqyeshëm të muskujve.

9.Pengojnë aneminë

Vezë sjellin sasi të konsiderueshme hekuri në trup, të njohur si antagonisti kryesor i sëmundjeve të tilla si anemia.

10.Aleatët e dietës

Nëse merren rregullisht në një dietë të ekuilibruar, vezët luftojnë kilet shtesë duke e mbajtur trupin të shëndetshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...