Sa lule duhet të vizitojnë bletët për të prodhuar një kg mjaltë? - Bota Sot
Sa lule duhet të vizitojnë bletët për të prodhuar një kg mjaltë?

Ushqime

Sa lule duhet të vizitojnë bletët për të prodhuar një kg mjaltë?

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 16:36
Bletët

Një bletë e vetme mund të prodhojë pak mjaltë, por është bashkimi që bën fuqinë në këtë rast. Gjatë dimrit një lule “vizitohet” nga 10 mijë deri në 20 mijë bletë ndërsa me ardhjen e pranverës, numri rritet.

Gjatë stinës së pranverës numri i bletëve shkon në 225 mijë dhe në mesin e verës ky numër bie në 90 mijë. Përgjatë një viti një koshere bletë mund të prodhojë 20-30 kg mjaltë, madje nëse stina është e mirë dhe zona është e favorshme bletët mund të prodhojnë deri në 40 kg mjaltë në vit. Në fillim të pranverës, kur kosherja fillon të ripopullohet, mban rreth 30,000 bletë.

Me një llogaritje të përafërt, një koshere bletë duhet të qëndrojë në 2.700.000 lule për të prodhuar 1 kg mjaltë. Kuptohet se një bletë e vetme nuk mund ta bëjë gjithë këtë punë por këto insekte janë shembulli më i mirë që na jep natyra se puna në kolektiv është gjithmonë e frytshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...