Kuzhinieri më i famshëm grek zbulon recetën origjinale për përgatitjen e salcës tzatziki - Bota Sot
Kuzhinieri më i famshëm grek zbulon recetën origjinale për përgatitjen e salcës tzatziki

Ushqime

Kuzhinieri më i famshëm grek zbulon recetën origjinale për përgatitjen e salcës tzatziki

Më: 17 qershor 2019 Në ora: 14:52
Tzatziki

Një shoqëruese e mirë e pjatave tuaja me mish e perime. Dhe jo më kot gjen një përdorim të gjerë në përgatitjen e ushqimeve të shpejta

Për ta shijuar akoma më shumë, provojeni e bëjeni vetë këtë salcë të shijshme.

Përbërësit:

– 300 g jogurt grek,
– 1 kastravec;
– 1/3 e thelbit të hudhrës;
– një lugë supe uthull molle;
– 1 deri 2 lugë të vogla moraçë;
– 2 lugë supe vaj ulliri;
– pak kripë;
– piper.Përgatitja:

Lani kastravecin e grirë në rende dhe qiteni në një enë në të cilën më parë e keni mbështjellë me leckë.

Shtoni kripën dhe një lugë uthull molle.Kulloni maksimalisht në një peshqir në të cilin keni çdo gjë që më parë keni qitur, pastaj qitni në peshqir dhe ktheni artikujt në enë.

Shtoni jogurtin dhe tretjen, edhe dy lugë supe vaj ulliri.

Hudhrën e grirë imët më parë përzieni me vajin e ullirit, pastaj përzieni në mbetjen e tretjes.

Vetëm në fund shtoni moraçën dhe të gjitha bashkë përzieni dhe fusni në frigorifer që të ftohen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...