Konsumoni këtë ushqim çdo ditë për një rini të përhershme - Bota Sot
Konsumoni këtë ushqim çdo ditë për një rini të përhershme

Ushqime

Konsumoni këtë ushqim çdo ditë për një rini të përhershme

Më: 20 qershor 2019 Në ora: 22:50
Foto

Kujdesi për shëndetin është një ndër temat për të cilën cdonjëri nga ne ka interes të lexojë dhe të mësojë më shumë,që të dijë cfarë është e mirë për të e cfarë jo. Keni dëgjuar ndonjëherë për selenin?

Seleni është elementi i vetëm që e mban njeriun të ri, të shëndetshëm e të fortë. Ai njihet më shumë si një antioksidues dhe katalizator për prodhimin e hormonit aktiv të tiroideve.

Nëse nuk marrim selen mjaftueshëm, qelizat tona do të jenë delikate përballë viruseve, kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe shenjave të tjera të plakjes së përshpejtuar.

Ushqimet që përmbajnë selen janë: mishi i viçit, mishi i pulës, peshku, drithërat, domatet, lakra, brokoli, spinaqi, hudhrat, qepet, ushqimet e detit,çokollata, arra, fara, produkte bulmeti, oriz kaf etj.

Seleni dhe vitamina E janë sinergjist që së bashku veprojnë më fuqishëm. Si vitamina E dhe seleni janë antioksidantë dhe parandalojnë, ose të paktën ngadalësojnë plakjen.

Mungesa e selenit paraqitet me: lodhje, rënie e flokëve, hipertiroidizmi dhe sistem i dobët imunitar.

Mendohet se doza ditore e zakonshme është e rëndësishme sepse:

– ruan e elasticitetin në inde
– ka efekt antikanceroz dhe antioksidues
– forcon sistemin imunitar
– trajtimin e gjendjeve tiroide
– sëmundjeve të zemrës
– ndihmon në trajtimin dhe parandalimin e zbokthit,si dhe shumë problemeve të tjera të trupit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...