Nëse jeni mbi 50 vjeç, këto janë ushqimet që duhet të konsumoni më shumë - Bota Sot
Nëse jeni mbi 50 vjeç, këto janë ushqimet që duhet të konsumoni më shumë

Ushqime

Nëse jeni mbi 50 vjeç, këto janë ushqimet që duhet të konsumoni më shumë

Më: 22 qershor 2019 Në ora: 06:13
Ilustrim

Mënyra se si ushqeheni ndikon drejtpërdrejt në shëndetin tuaj gjatë gjithë jetës.

Ka faza të ndryshme kur njeriut i nevojiten vitamina të caktuara në mosha të caktuara.

Për shembull, mjekët sugjerojnë një kategori prej 10 ushqimesh që duhet të konsumojnë personat që janë mbi 50 vjeç.

1.Fasule

Shtimi i fasuleve  ose thjerrëza në dietën tuaj të përditshme ul rrezikun e kolesterolit me 5%.

2.Tërshëra

Tërshëra, ndryshe nga drithërat e tjera sepse përmban më shumë fibra dhe ul sasinë e kolesterolit në trup  5-10%.

3.Mollët

Mollët rregullojnë sasinë e sheqerit në gjak, përmban fibra, që ulin kolesterolin, si dhe një substancë  që ul presionin e gjakut.

4.Fruta të thata

Në vend që të hani ushqime të thata dhe të pashëndetshme në vaktet e ndërmjetme, provoni të hani fruta të thata të përziera, si arra, bajame, lajthi, etj pasi përdorimi i përditshëm i tyre redukton ndjeshëm rrezikun e atakut në zemër.

5.Perimet jeshile

Kërkimet kanë zbuluar se njerëzit të cilët hanë gjethe jeshile si spinaqi, marulja, rrukola, etj, u krahasuan me njerëz 11 vite më të rinj që nuk hanë, dhe u zbulua se ata që i konsumojnë këto, kanë aftësi konjitive më të mira se ata që nuk i konsumojnë.

6.Frutat e pyllit

Të gjitha llojet e frutave të pyllit janë fantastike për shëndetin tuaj mendor. Ato reduktojnë inflamacionet dhe ndihmon në kalimin me lehtësi të gjakut në tru.

7.Kosi

Kosi është një burim shumë i mirë proteinash dhe kalciumi, që shërben për shëndetin e kockave.

8.Karrota

Karrotat ulin presionin e gjakut dhe kolesterolin e keq, përmirësojnë sistemin imunitar, ulin rrezikun e prekjes nga kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare.

9.Panxhari i kuq

Ngrënia rregullisht e tyre përmban vitamina A dhe C, acid folik, magnez dhe hekur. Antioksidantët që ndodhen tek karrota reduktojnë rrezikun e kancerit.

10.Çokollata e zezë

Përfitimet e saj në organizëm janë të shumta, duke filluar nga kolesteroli, presioni i gjakut, truri, lëkura, mbrojtja nga dielli, etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...