Kripa vret njerëzit - Bota Sot
Kripa vret njerëzit

Ushqime

Kripa vret njerëzit

Më: 24 qershor 2019 Në ora: 15:42
Kripë

Një studim i botuar në revistën shkencore The Lancet sugjeron se dieta me cilësi të dobët është përgjegjëse për 11 milionë vdekje të parakohshme në mbarë botën çdo vit.

Kjo është rreth një e pesta e të gjitha vdekjeve në botë dhe 10 nga 11 milionë vdekje të shoqëruara me dietë me cilësi të dobët janë rezultat i sëmundjes kardiovaskulare.

Sipas shkencëtarëve amerikanë nga Universiteti i Uashingtonit, dieta me cilësi të dobët shqetëson më shumë se pirja e duhanit. Një problem i veçantë është marrja e ushqimeve me kripë të lartë, e cila është përgjegjëse për rreth 3 milionë vdekje të parakohshme në vit.

Përveç kësaj, ekspertët theksojnë kontributin e pamjaftueshëm të konsumit të drithërave, perimeve dhe pemëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...