Pse duhet të hani pjeshka, benefitet e këtij fruti - Bota Sot
Pse duhet të hani pjeshka, benefitet e këtij fruti

Ushqime

Pse duhet të hani pjeshka, benefitet e këtij fruti

Më: 26 qershor 2019 Në ora: 15:06
Ilustrim

Në këtë artikull mund të i gjeni disa nga përfitimet që mund t’i merrni nësë hani pjeshka, raporton “Magazina.com”, transmenton lajmi.net.

Disa nga përfitimet e këtij fruti përfshinë trajtimin e atyre që kanë munges të kalciumit, obezitetin, kolesterolin, aneminë dhe degjenerimin nerual. Gjithashtu ndihmonë që ta mbani lëkurën dhe shëndetin e syve dhe mban shëndetin e sistemin nervor, shtrave dhe dhëmbëve.

Ky frut ka veti anti-plakje dhe është e dobishme për detostifikimin dhe rritjen e sistemit të tretjes, sistemin imunitar dhe shëndetit qelizor, prandaj edhe ky frut rekomandohet edhe gjatë shtatzënisë.

Pjeshkat përmbajnë Vitaminë A, C ,E, B1, dhe pothuajse të gjitha vitaminat që trupi jonë i ka të nevojshme. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...