Djathi ju mbron nga të gjithë shkaktarët e vdekjes - Bota Sot
Djathi ju mbron nga të gjithë shkaktarët e vdekjes

Ushqime

Djathi ju mbron nga të gjithë shkaktarët e vdekjes

Më: 26 qershor 2019 Në ora: 15:51
Ilustrim

“Çfarë duhet t’i themi Zotit të Vdekjes? Asgjë – vetëm afrojani pak djathë”!

Ekspertët polakë kanë kompletuar një meta-analizë prej 29 studimeve të ndryshme për të konfirmuar atë se çfarë kemi dashur gjithmonë ta besojmë: djathi ju ndihmon të mos vdisni!

Sipas shkencëtarëve, djathi dhe jogurti ju mbrojnë nga të gjithë shkaktarët e vdekjes.

Thënë më thjeshtë, djathi është mburoja që na mbron nga sëmundjet e jetës moderne, duke përfshirë sulmet në zemër dhe në tru – sipas Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë.

Duke i studiuar mbi 20,000 të rritur përgjatë 11 viteve, shkencëtarët kanë treguar se djathi ndërlidhet me 8% rrezik më të ulët të vdekshmërisë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...