Përfitimet shëndetësore nga boza - Bota Sot
Përfitimet shëndetësore nga boza

Ushqime

Përfitimet shëndetësore nga boza

Më: 10 korrik 2019 Në ora: 07:57
Boza

Mban emrin ‘bozë’ dhe vjen nga fjala perse buze, që e shqipëruar do të thotë mel.

Origjina e saj është shumë e lashtë e daton rreth 8000-9000 vjet më parë, pikërisht nga Mesopotamia. Në Ballkan u bë e njohur vetëm në shekullin 13-të, ku e sollën Turqit me pushtimin e Anadollit.

Më shumë se një pije

Boza është një pije mahnitëse e cila përmban shumë probiotikë, vitamina A, B dhe E.

Përfitimet shëndetësore që ofron për organizmin janë të mëdha.

Ideale për njerëzit që merren me sport, për ata që kanë probleme me tretjen apo për ata të cilët vuajnë nga tensioni i gjakut, poashtu rrit prodhimin e qumështit te gratë që sapo kanë lindur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...