Bishtat e sallatës jeshile, “ilaç” për të fjetur mirë - Bota Sot
Bishtat e sallatës jeshile, “ilaç” për të fjetur mirë

Ushqime

Bishtat e sallatës jeshile, “ilaç” për të fjetur mirë

Më: 10 korrik 2019 Në ora: 23:16
Ilustrim

Ju ka rastisur të shikoni një lëng të çuditshëm si qumësht që rrjedh kur ju prisni pjesën e bardhë të sallatës jeshile. Duhet të dini se ky lëng qumështor, i cili është përbërë nga lateks dhe gjendet natyrisht tek sallata jeshile, nuk është aspak i dëmshëm por përkundrazi.

Kjo përbërje ka shije pak të hidhur dhe çuditërisht ka një përbërës që ndikon tek gjumi. Varietet antike përmbanin më shumë nga ky lëng, ndaj romakët e këshillonin që të konsumohej në fund të vaktit për t’u qetësuar dhe për të stimuluar gjumin.

Ndaj nëse keni dëshirë për një gjumë apo pushim më të qetë konsumoni sallatë jeshile, sidomos pjesët fundore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...