12 produktet që duhet të konsumoni për të pasur bel të hollë - Bota Sot
12 produktet që duhet të konsumoni për të pasur bel të hollë

Ushqime

12 produktet që duhet të konsumoni për të pasur bel të hollë

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 06:14
Ilustrim

Heqja e dhjamit nga barku është një sfidë e vërtetë edhe pas dietave apo orëve të tëra në palestër.

Ne do t’iu sugjerojmë 12 ushqime që duhet të konsumoni për të pasur një bel të hollë dhe pa shumë mundime.

Kokoshkat

Dihet që ushqimet e bëra nga kokrra të plota janë jashtëzakonisht të shëndetshme. Kokoshkat janë tërësisht të përpunuara dhe janë të përbëra nga kokrra të plota.

Përmbajtja e fibrave i bën ato tepër të shijshme dhe të shëndetshme. Fibrat gjithashtu ndihmojnë shumë në heqjen e yndyrës së barkut.

Vera e kuqe

Vera e kuqe është strehë për antioksidantë, të cilat ju ndihmojnë të hiqni yndyrën në stomak. Polyphenols janë shpëtuesit e jetës, pasi ato zvogëlojnë shanset e diabetit, si dhe hipertensionin. Nëse konsumohet në një sasi të moderuar, vera e kuqe mund të ndihmojë me të vërtetë në zvogëlimin e belit tuaj.

Kosi grek

Përmbajtja e proteinës në këtë kos është jashtëzakonisht e lartë, gjë që ju mban të ngopur dhe uria do t’iu marrë më rrallë.

Çaji jeshil

Çaji jeshil ka elemente që e lejojnë atë të qëndrojnë larg toksinave nga mjedisi ose edhe dëmtimi qelizor, gjë që e bën këtë një pije mahnitëse. Ky çaj është i njohur për të përshpejtuar metabolizmin tuaj dhe për të ndihmuar në humbjen e kalorive shtesë.

Farat e kungullit

Ato ju ndihmojnë të digjni yndyrna të tepërta dhe nuk lejpojnë që në trupin tuaj të mbeten yndyrna të tjera.

Salmoni

Salmoni është një nga ushqimet më të mira që iu ndihmon të reduktoni peshë.

Ai është i mbushur me proteina dhe shumë kalori.

Boronicat

Kanë përfitime të panumërta që përfshijnë përmirësimin e funksionimit kardiovaskular. Ndihmojnë metabolizmin dhe stimulojnë djegien e yndyrnave.

Gjoksi i pulës

Ka shumë protein dhe pak yndyrë. Kjo jo vetëm që do t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur, por po ashtu shmang marrjen e yndyrnave të tjera.

Prania e aminoacideve të zinxhirit të degëzuar siguron që të zvogëloni peshën tuaj.

Arra

Konsumimi i arrive ndihmon në heqjen e dhjamit në pjesën e barkut. Çelësi për këtë është thjesht duke i ngrënë arrat në sasi të moderuar. Prania e fibrave është ideale për shkrirjen e dhjamit.

Bollgur

Konsumimi i këtij ushqimi stimulon uljen e peshës suaj për shkak të fibrave që ka.

Do ndiheni të ngopur dhe nuk do keni nevojë për ushqim për një kohë të gjatë.

Agrumet

Vitamina C është mjaft e rëndësishme për të pasur një belt ë hollë.  Kjo vitaminë ju ndihmon të digjni shpejt undyrën prandaj duhet ta bëni pjesë të dietës tuaj.

Avokado

Mos harroni, jo të gjitha yndyrnat janë armiqtë tuaj. Përmbajtjet yndyrore të avocados ju ndihmon të hiqni yndyrën e tepërt nga stomaku.

Provoni këto ushqime të shijshme dhe të mbushura me energji për të zvogëluar yndyrën tuaj të barkut. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat