Për shtatzënat: Ushqimet që rekomandohet t’i hani - Bota Sot
Për shtatzënat: Ushqimet që rekomandohet t’i hani

Ushqime

Për shtatzënat: Ushqimet që rekomandohet t’i hani

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 19:49
Foto ilustrim

Gjatë shtatzënisë, trupi i femrës duhet të jetë sa më i shëndetshëm që mundet.

Prandaj, është e domosdoshme që të ushqeheni shëndetshëm dhe ta keni një dietë të balancuar.

Femrës shtatzënë i nevojiten më shumë mineralet, nutrientët dhe vitaminat e nevojshëm.

Në fakt, shtatzënave u nevojiten deri në 500 kalori ekstra në ditë posa bebja ta ketë arritur tremestrin e dytë.

Ekspertët thonë se mënyra e dobët e të ushqyerit ndikon në zhvillimin e bebes, por edhe i rritë shanset e nënës për komplikime të ndryshme shëndetësore.

Prandaj, nëse jeni shtatzënë, filloni të hani sa më shumë ushqime të shëndetshme që ju ndihmojnë juve dhe beben të zhvillohet e shëndetshme.

Më poshtë i keni disa ushqime të cilat ekspertët jua rekomandojnë t’i hani gjatë shtatzënisë:

– Produktet e bulmetit si jogurti grek

– Fasulet

– Patatet e ëmbla

– Salmonin

– Vezë

– Brokoli

– Boronica

– Avokado, etj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat