Omëletë franceze - Bota Sot
Omëletë franceze

Ushqime

Omëletë franceze

Më: 13 korrik 2019 Në ora: 12:48
Omëletë franceze

Përbërësit:

– 5 vezë
– 200g kërpudha
– 2 lugë çaji salcë djathi
– Pak qepë
– 200g djathë
– Kripë dhe piper
– Mund të shtoni edhe përbërës tjerë, varësisht nga shija që e keni – si p.sh. domate, qepë, proshutë, etj.

Instruksionet:

– Rrihni vezët
– Kombinoni vezët me salcë djathi dhe përzieni
– Shtojeni kripën, piperin dhe qepën
– Grijeni djathin
– Në një tigan, skuqni kërpudhat derisa të mbesin pa lëngun e tyre
– Përzierjen e vezëve hidheni mbi kërpudha. Mos i përzieni, por skuqeni vetëm njërën anë
– Hidheni përmbi djathin e grirë
– Ndërrojeni anën e omëletës që të skuqet ana tjetër
– Transferojeni në pjatë dhe shijojeni! 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...