Palapeta me kafe - Bota Sot
Palapeta me kafe

Ushqime

Palapeta me kafe

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 17:41
Palapeta me kafe

Përbërësit:

– 240g miell
– 1 lugë gjelle pluhur kafeje
– 2 lugë gjelle sheqer
– 1 lugë çaji pluhur për gatim
– 30g gjalpë
– 1 gotë qumësht
– 1 vezë
– KripëPërgatitja:

– Në një enë të thellë përzieni miellin, pluhurin e kafesë, sheqerin, pluhurin për gatim dhe pak kripë. Përzieni për pak minuta
– Shkrijeni gjalpin në një enë tjetër
– Gjalpin e shkrirë dhe qumështin shtojeni në enën e parë, pastaj shtojeni edhe vezën në të njëjtën enë
– Përzieni mirë me mikser. Brumi nuk duhet të jetë shumë i lëngshëm
– Një lugë gjelle të brumit e qitni në tenxhere të nxehtë. Kur shihni flluska të vogla që shfaqen në palapetë, rrotullojeni atë
– Palapetën lëreni në tenxhere derisa ana e dytë të merr ngjyrë të kaftë të artë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat