Ja çfarë ndodh me organizmin tuaj nëse hani kastravec çdo ditë - Bota Sot
Ja çfarë ndodh me organizmin tuaj nëse hani kastravec çdo ditë

Ushqime

Ja çfarë ndodh me organizmin tuaj nëse hani kastravec çdo ditë

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 22:24
ilustrim

Trangujt njihen për vetitë e mëdha shëndetësore që mund të kenë për organizëm.

Ndër vetitë kryesore të kësaj perime është ajo e hidratimit të trupit.

Megjithatë, trangujt janë tejët fitimprurës edhe për personat që kanë diabetin. Perimja në fjalë, kësisoj, stimulon prodhimin e qelizave të shëndetshme në gjak, si dhe nxit prodhimin e insulinës.

Tutje, trangulli edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit të disa llojeve të kancerit, sikundër janë ai i gjirit, zorrës së trashë dhe prostatës.

Gjithashtu, ai rekomandohet edhe për personat që kërkojnë të humbin peshë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...