Tartë me spinaq dhe djathë - Bota Sot
Tartë me spinaq dhe djathë

Ushqime

Tartë me spinaq dhe djathë

Më: 18 korrik 2019 Në ora: 14:38
Tartë me spinaq dhe djathë

Përbërsit:

100 gram gjalpë

100 ml vaj ulliri

200 gram kos

1 pako pluhur pjekës

pak kripë

Për mbushjen: 2 lugë gjelle oriz

300 gram hithra

3 qepë të njoma

200 gram djathë të bardhë

Udhëzimet:

1

Si fillim do të përgatisim petën. Në mes të miellit hapni një vrimë dhe shtoni kosin, vajin, pluhurin pjekës dhe gjalpin. Punojeni mirë dhe e lini mënjanë.

2

Në një tigan me vaj ulliri skuqni qepët e njoma. Shtoni hithrat e lara mirë dhe në fund orizin.

3

Merrni një tavë dhe e lyeni me pak vaj ulliri. Shtroni petën dhe pastaj mbushjen që përgatitët.

4

Mbyllini anët e petës dhe në fund shtoni sipër djathin e bardhë të thërrmuar.

5

Tartën e fusni në furrë për rreth 25 minuta në temperaturë 180 gradë celsius. Ju bëftë mirë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...