Me këto 6 ushqime do t’i lini përgjithmonë cigaret tuaja - Bota Sot
Me këto 6 ushqime do t’i lini përgjithmonë cigaret tuaja

Ushqime

Me këto 6 ushqime do t’i lini përgjithmonë cigaret tuaja

Më: 21 korrik 2019 Në ora: 18:08
Foto

Një studim i Universitetit Haifa në Izrael ka treguar se duhanpirësit që konsumonin sasi të mëdha të acideve yndyrore omega-3 kishin pirë një mesatare prej 10 për qind më pak dhe ata që u ndalën plotësisht nuk e ndjenin as nevojën për cigare.

Mungesa e acideve yndyrore omega-3 është e zakonshme te duhanpirësit, për shkak të dëmtimit të qelizave të trurit dhe lidhjes midis nervave në pjesën e trurit që është përgjegjëse për kontrollin e dëshirës, transmeton KosovaPress.

Kjo shpjegon faktin se kompensimi i acideve yndyrore omega-3 ul dëshirën për pirjen e duhanit.

Këto janë ushqimet që rekomandohen të hahen pasi përmbajnë acide yndyrore omega-3:

- Salmon

- Skumbri

- Sardelet

- Arra

- Farërat e lulediellit

- Vaj ulliri

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...