Çfarë ndodh nëse hani patate të skuqura më shpesh nga sa duhet? Përgjigjja do t'ju tmerrojë - Bota Sot
Çfarë ndodh nëse hani patate të skuqura më shpesh nga sa duhet? Përgjigjja do t'ju tmerrojë

Ushqime

Çfarë ndodh nëse hani patate të skuqura më shpesh nga sa duhet? Përgjigjja do t'ju tmerrojë

Më: 5 gusht 2019 Në ora: 06:50
Ilustrim

Patatet e skuqura janë një ushqim shumë i pëlqyer, pasi gatuhen shpejt dhe janë shumë të shijshme. Të gjithë e dimë që nuk janë aspak të shëndetshme, prandaj mundohemi t`i shmangim sa më shumë, por ndonjëherë, duam s`duam i dorëzohemi tundimit. E mira është që patatet e skuqura të mos konsumohen shpesh, pasi paraqesin rreziqe të shumta për shëndetin. Nëse ato konsumohen përditë, pasojat do të jenë të rënda.

Çfarë ndodh nëse konsumoni përditë patate të skuqura?

-Do të shtoni në peshë.

-Do të rriten shanset për sëmundjet e zemrës dhe për diabetin e tipit 2.

-Rriten shanset për t`u prekur nga kanceri.

-Rriten shanset për t`u prekur nga sëmundjet e veshkave.

-Mund të preket truri dhe funksioni i nervave.

-Rritet rreziku për një vdekje të parakohshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat